Vânzările în scădere și nemulțumirile clienților forțează brandul Scorpion să-și regândească viitorul electric. Abarth ar putea reveni la mașinile sport de clasă mică (hot hatch) pe benzină, la scurt timp după ce a trecut complet la propulsia electrică.
După ce a renunțat în totalitate la mașinile pe benzină în Europa, trecând la modele exclusiv electrice precum 500e și 600e, brandul Abarth ia serios în considerare revenirea la motoarele clasice cu ardere internă (ICE).
Motivul principal? Fanii mărcii nu sunt impresionați de motoarele electrice, indiferent cât de rapide sunt acestea, iar cifrele de vânzări arată un declin drastic.
Argumentul Focului și Zgomotului
Șeful european al Abarth, Gaetano Thorel, a declarat pentru Autocar că cererea clienților vizează motoarele cu ardere internă, nu doar pentru performanță, ci și pentru că modificarea vehiculelor electrice este practic imposibilă. Pentru Abarthisti, posibilitatea de a regla, chiptune-ui, sau de a adăuga piese sub capotă reprezintă o parte esențială a experienței de hot hatch.
Cifrele de vânzări confirmă această nemulțumire. În Marea Britanie, Abarth a vândut doar 273 de mașini în acest an, comparativ cu 954 în aceeași perioadă a anului trecut, și o scădere masivă față de cele 5.631 de unități vândute în 2018.
Planul de Rezervă: Un Abarth pe Benzină Bazat pe 500 Hybrid
Confruntat cu această realitate dureroasă, brandul Scorpion explorează posibilitatea de a dezvolta un nou model Abarth pe benzină, bazat pe platforma noului Fiat 500 Hybrid.
Acesta este, ironic, modelul electric 500e care a fost modificat invers pentru a accepta un motor cu ardere internă, deoarece modelul vechi Fiat 500 ICE fusese scos din producție, iar modelul electric 500e a înregistrat vânzări slabe.
Thorel a recunoscut că motorul pe benzină de 1.0 litri aspirat al modelului 500 Hybrid, care produce doar 64 CP (65 PS) și atinge 100 km/h în peste 16 secunde, nu are caracterul necesar pentru un Abarth. Acesta livrează cuplul la turații joase, neîncurajând condusul agresiv specific mărcii.
Complicații de Platformă
Problema majoră este de natură inginerească. Platforma 500e nu a fost concepută pentru motoare termice. Motorul electric mic lasă extrem de puțin spațiu pentru o unitate de ardere internă mai puternică și, mai ales, pentru răcirea acesteia. A introduce un motor pe benzină mai mare în acest spațiu, fără a crea probleme electrice, este un adevărat coșmar de packaging.
Pe lângă provocările tehnice, există și obstacolul financiar. Dezvoltarea unui model Abarth pe benzină complet nou pentru o nișă de piață ar pune o presiune uriașă pe contabilii Stellantis.
În ciuda tuturor acestor dificultăți, Gaetano Thorel a confirmat pentru Autocar că brandul „încearcă” să găsească o soluție.
Dacă Abarth reușește să readucă puterea pe benzină în Europa (unde este încă disponibil în America Latină prin modelul Abarth Pulse), acest lucru nu ar remodela doar 500, ci ar putea deschide ușa și pentru un viitor 600 Abarth cu motor termic sau chiar pentru alte modele care să reintroducă zgomotul real al motorului în locul sunetului sintetizat.