Șoc în Europa: BYD crește de 5 ori, în timp ce Tesla pierde tot mai mult teren

Da mai departe!

Constructorii chinezi, conduși de BYD și MG, consolidează terenul în UE, depășind branduri asiatice consacrate. Nici Tesla nu se simte prea bine, scăderea gigantului american fiind una accelerată.

Piața auto europeană asistă la o schimbare dramatică de ierarhii în segmentul vehiculelor electrificate. BYD, gigantul chinez, și-a consolidat vânzările de vehicule în Uniunea Europeană peste cele ale Tesla pentru a patra lună consecutivă, în timp ce Tesla înregistrează o scădere istorică.

Explozia BYD vs. Căderea Tesla

În luna octombrie, BYD a înregistrat 13.350 de unități în cele 27 de state membre UE, ceea ce reprezintă o creștere de aproape patru ori (o majorare spectaculoasă de +195%) față de aceeași lună a anului trecut.

Cumulat, până în octombrie, producătorul asiatic a înregistrat o creștere de 240%, ajungând la un total de 94.216 unități vândute, triplând astfel cele 27.741 de vehicule înmatriculate în primele nouă luni din 2024. Această performanță oferă BYD o cotă de 1% din piața auto europeană totală și o cotă de 4% din segmentul vehiculelor electrificate (electrice + plug-in hybrid).

Pe de altă parte, conform datelor Asociației Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA), Tesla a înregistrat o contracție masivă a operațiunilor sale în UE, aproape înjumătățindu-și vânzările (-48%) în octombrie, cu doar 5.647 de înmatriculări, față de 10.867 în octombrie anul trecut. Aceasta face din Tesla marca auto cu cea mai slabă performanță din ultima lună.

Deși Tesla rămâne în fața BYD la vânzările totale cumulate (117.000 de modele), înmatriculările sale totale până în octombrie au scăzut cu 40% față de totalul acumulat în aceeași perioadă a anului 2024. Cota sa de piață a scăzut de la 2,2% anul trecut la 1,3% în prezent.

De Ce se întâmplă Asta? O Analiză a Fenomenului

Acest dezechilibru rapid este rezultatul mai multor factori strategici și conjuncturali:

  1. Variațiile Livrărilor Tesla: Tesla folosește un model de distribuție axat pe livrări masive la sfârșitul fiecărui trimestru. Cifrele din octombrie reflectă adesea un ciclu slab de livrări, care sunt recuperate în noiembrie/decembrie. Totuși, scăderea de 40% a totalului cumulat indică o problemă de fond, nu doar ciclică.
  2. Agresivitatea Prețurilor BYD și Diversitatea Ofertei: BYD a intrat pe piața europeană cu o gamă largă de modele (de la sedanul Seal la SUV-ul Atto 3) oferite la prețuri extrem de competitive, poziționându-se direct sub modelele Tesla. În plus, BYD oferă și plug-in hybrid-uri, atrăgând clienții care nu sunt încă pregătiți pentru electrificare totală.
  3. Expansiunea Rețelei de Distribuție: BYD a investit masiv în ultimul an în construirea unei rețele fizice de dealeri și parteneriate locale, oferind clienților europeni experiența tradițională de cumpărare și service post-vânzare. Tesla se bazează exclusiv pe vânzările online.
  4. Concurența Cineză în General: Creșterea nu se limitează la BYD. SAIC Motor, proprietarul brandului MG, a înregistrat o creștere de 56% în octombrie (18.847 de unități) și o creștere cumulată de 39% până în octombrie (173.910 unități). Acest lucru plasează MG (SAIC) în fața unor mărci asiatice consacrate de decenii în Europa, precum Nissan (165.506) și Mazda (95.218).

Performanța Producătorilor Europeni

Deși mărcile chinezești mușcă serios din cota de piață, giganții europeni își mențin pozițiile de lider, înregistrând creșteri prudente:

  • Grupul Volkswagen rămâne lider de vânzări, cu 105.408 unități în octombrie (+5.9%). Brandul Cupra din cadrul grupului a înregistrat cea mai puternică creștere în octombrie (+22.3%) și este brandul cu cea mai rapidă creștere cumulată (+39%).
  • Stellantis se menține pe locul doi, cu o creștere de 6.6% în octombrie. Cu toate acestea, grupul (care include Peugeot, Citroën, Fiat) se află în scădere cu 6% de la începutul anului.
  • Grupul Renault este cel mai rapid în creștere dintre marile firme europene în octombrie (+10%), ajungând la un milion de unități livrate cumulativ. Mărcile Dacia (439.953 unități, +5.9%) și Alpine (+121%) contribuie semnificativ la acest avânt.

Related posts