CEO BMW: Susținem e-fuels mai ales pentru actualele mașini de pe stradă

Șeful BMW a declarat că este de acord cu susținerea carburanților sintetici propuși de cei de la Volkswagen Group, dar îi vede mai potriviți pentru flotele existente, care ar putea să contribuie la decarbonizarea transportului. „Nu putem să facem diferența între mașini, vechi și noi, când vorbim despre e-fuels. Impactul cel mai mare ar fi în cazul flotelor existente, nu în legiferarea noilor mașini, situație care se discută în acest moment”, a spus Oliver Zipse, șeful BMW Group, întrebat dacă susține acest tip de combustibili, considerați de o parte a industriei auto ca fiind neutri din punct de vedere al CO2. Zipse a spus însă că susține reglementarea lor, pentru că actualele motoare ale mașinilor BMW sunt pregătite să folosească e-fuels.

Clasamentul Dekra arată cele mai fiabile și cele mai puțin fiabile mașini, Ford Fiesta cu motor produs la Craiova declarată cea mai slabă mașină

Clasamentul celor mai fiabile mașini din 2023, realizat de organizația Dekra, specializată în inspecții tehnice, aduce în prim plan o serie de automobile care au semnalat cele mai puține defecțiuni după ce au parcurs 100.000 de kilometri. Marea lor majoritate este formată din modele premium, dar reprezentante ale celor mai cunoscute mărci premium se găsesc și la coada clasamentului, acolo unde au fost plasat mașinile cu cele mai multe defecte. Rezultatele testelor care urmăresc numărul de defecțiuni ale mașinilor u fost publicate de-a lungul timpului de mai multe instituții, asociații…

Digitalizarea în domeniul auto: BMW deja produce mașini în mod virtual la Debrecen

BMW Group a dus planificarea din uzină la un nou nivel – stabilind cel mai recent reper în digitalizarea producţiei de automobile. Cu mai bine de doi ani înainte de lansarea oficială a producţiei de serie, producţia de automobile este deja în curs de desfăşurare în viitoarea uzină din Debrecen – virtual, cel puţin, deoarece Debrecen este prima locaţie a BMW Group care a fost planificată şi validată complet virtual.

Constructorii auto germani, bagati in sperieti de scaderea vanzarilor

Constructorii de automobile din Germania devin tot mai pesimisti in ceea ce priveste afacerile lor, deoarece consumatorii se feresc sa cumpere, potrivit celui mai recent sondaj realizat de Institutul Ifo, conform BNN Bloomberg. Companiile, inclusiv Volkswagen AG si Bayerische Motoren Werke AG, considera ca situatia lor s-a inrautatit in februarie, iar asteptarile lor s-au diminuat, de asemenea, in comparatie cu luna precedenta, pe fondul unei cereri subrede pentru produsele lor.

BMW rămâne cel mai mare exportator auto din SUA

Pentru al nouălea an consecutiv, BMW își păstrează poziția de cel mai mare exportator de autovehicule din SUA, după valoarea mașinilor exportate, depășind atât producătorii americani, cât și rivalii europeni cu fabrici în SUA. BMW și-a consolidat poziția uzinei sale din SUA, ca principal furnizor de SUV-uri ale mărcii către piețele lumii, în special către Europa, și a rămas astfel cel mai mare exportator de automobile din SUA.