Grupul chinez BYD se află în discuții cu Volkswagen pentru preluarea unei părți din uzina „Transparent Factory” (Gläserne Manufaktur) din Dresda, conform unor surse apropiate situației. Această mișcare ar putea marca o premieră istorică: un producător chinez de vehicule electrice (EV) care produce în „inima” industriei auto germane.
O fabrică împărțită între inovație și producție chineză
Conform planului aflat în discuție, BYD ar urma să investească în situl din Dresda și să utilizeze aproximativ jumătate din suprafața fabricii pentru producția de vehicule electrice. Cealaltă jumătate a facilității ar urma să fie transformată într-un hub de inovație, printr-un parteneriat între statul Saxonia și Universitatea Tehnică (TU) din Dresda.
Volkswagen a oprit producția de vehicule la Dresda la finalul anului 2025. Fabrica, inaugurată în 2002 pentru modelul de lux Phaeton, a produs de-a lungul timpului modele Bentley, e-Golf și, cel mai recent, ID.3.
„Made in Germany” – Un atu strategic pentru BYD
Un sit de producție pe pământ german ar oferi BYD un avantaj imens de imagine, permițându-i să aplice eticheta „Made in Germany” pe produsele sale. În prezent, BYD investește masiv în notorietatea brandului în Europa, înregistrând în martie 2026 o creștere de 327% a vânzărilor în Germania față de anul precedent.
Deși BYD construiește deja fabrici în Ungaria și Turcia, o prezență în Dresda ar fi simbolică și strategică, având în vedere că Germania s-a opus tarifelor suplimentare impuse de UE pentru vehiculele electrice chinezești.
Soluția „inteligentă” a lui Oliver Blume
Această colaborare se aliniază cu viziunea CEO-ului Volkswagen, Oliver Blume, care a declarat pe 30 aprilie 2026 că împărțirea capacității de producție neutilizate cu producătorii chinezi este o „soluție inteligentă” pentru reducerea costurilor. Grupul Volkswagen urmărește reducerea capacității globale de producție de la 12 milioane la 9 milioane de unități.
Alți jucători chinezi interesați de uzinele VW
BYD nu este singura companie care explorează această oportunitate. Conform surselor, MG (brand al grupului SAIC) și Xpeng sunt, de asemenea, interesate să utilizeze fabricile Volkswagen din Europa pentru producția locală:
- Xpeng: Partener de tehnologie al VW în China, Xpeng produce deja în Europa prin Magna Steyr (Austria).
- MG: Anterior a luat în considerare locații în Spania și Ungaria pentru prima sa fabrică europeană de EV-uri.
Contextul tarifelor UE
În prezent, vehiculele BYD importate din China sunt supuse unei taxe standard de 10% și unui tarif anti-subvenție de 17%. Producția în interiorul UE (sau în Turcia, care nu este vizată de tarifele compensatorii) ar permite producătorilor chinezi să evite aceste costuri suplimentare și să accelereze livrările pe cea mai mare piață auto a continentului.