ACEA: Acordul UE – SUA, un pas important, dar cu „impact negativ nu numai asupra industriei din UE, ci și asupra celei din SUA”

Da mai departe!

Ca reacție la anunțul privind acordul comercial între UE și SUA, care evită o escaladare dăunătoare a tarifelor ACEA își exprimă susținerea cestuia, dar consideră că efectele negative vor continua să existe.

Asociația Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA) notează că, în acest stadiu, multe elemente ale acordului dintre UE și SUA trebuie clarificate. Asociația „va examina cu atenție detaliile pe măsură ce acestea vor fi disponibile și va evalua implicațiile pentru producția de vehicule din Europa”.

Sigrid de Vries, directorul general al Asociației Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA) consideră că „acordul reprezintă un pas important în direcția reducerii incertitudinii intense care a caracterizat relațiile comerciale transatlantice în ultimele luni, iar ACEA salută în principiu această evoluție. Cu toate acestea, SUA vor menține tarife mai ridicate pentru automobile și componente auto, ceea ce va continua să aibă un impact negativ nu numai asupra industriei din UE, ci și asupra celei din SUA”.

În opinia asociației, în perspectivă, UE și SUA ar trebui să se concentreze pe reducerea obstacolelor din calea comerțului transatlantic cu automobile, „pregătind terenul pentru relații economice mai puternice și prosperitate comună”.

Statele Unite rămân a doua cea mai mare piață pentru exporturile de vehicule noi din Uniunea Europeană, după Regatul Unit. În 2024, 757.654 de vehicule noi au fost exportate din UE către SUA, în valoare de 38,9 miliarde de euro, în timp ce importurile UE din SUA au fost de 169.152 de vehicule, în valoare de 7,8 miliarde de euro.

Conform datelor ACEA, dintr-un total de 4,9 milioane de vehicule produse anual de companii non-americane în uzine din SUA 830.000 aparțin unor firme europene. Mai mult decât atât, firmele auto europene din SUA exportă între 50% și 60% dintre mașinile asamblate acolo, acestea având un aport important la balanța comercială a Statelor Unite.

Ca și ACEA, asociația germană a industriei auto (VDA) privește circumspect acordul dintre Ursula von der Leyen și Donald Trump. Președintele VDA, Hildegard Müller, consideră că „acum va fi crucial modul în care acordul va fi structurat în termeni concreți și cât va fi de viabil”.

În plus, ea notează că „un lucru este clar: taxele americane de 15%, inclusiv pentru componentele auto, va costa anual industria auto germană miliarde și o va împovăra în mijlocul unei etape de transformare”.

Related posts