Scăderi masive ale vânzărilor de automobile în SUA, din cauza haosului cu tarifele lui Trump

Da mai departe!

Prima lună completă după intrarea în vigoare a tarifelor majorate pentru automobilele importate în SUA a adus un adevărat dezastru pentru aproape toate mărcile auto de pe piața americană, ceea ce înseamnă că efectele dorite de președintele Trump au fost parțial atinse.

Americanii au cumpărat mult mai puține mașini în luna iunie, după cum arată cifrele privind vânzările din această țară, fiind afectate atât mărcile europene ale grupurilor VW și Stellantis, cât și unele dintre cele americane. Cea mai mare scădere a fost înregistrată de Alfa Romeo, care a avut mai multe 50% declin, în timp ce scăderea cea mai mică a fost a nemților de la BMW, de numai 0,4%, una marginală. Este drept că au existat mărci de import, cum este Mercedes Benz, și mărci locale, dar cu importuri, cum este Ford, care au crescut, semn că strategia acestora a fost bună.

Cauza principală a acestui declin a fost dată de opriri ale livrărilor decise de constructori, pentru a așteptat o clarificare a nivelului tarifelor. Grupul VW, de exemplu, a dispus oprirea vapoarelor în porturile de expediție, după caz, și sistarea livrărilor din unitățile de producție, până la noi ordine. În același timp, s-a făcut simțită graba clienților de a cumpăra înainte de intrarea în vigoare a tarifelor, ceea ce a dereglat astfel nivelurile lunare, fiind estimate aproape 200.000 de vehicule cumpărate în avans. Analiștii estimează că efectul se va prelungi și în următoarele luni, mai ales că sunt așteptate creșteri de prețuri care să absoarbă tarifele, cu un procent de până la 80% din creștere prognozat să fie transferat către clienți.

Printre cele mai mari cifre ale scăderilor de pe piața americană au fost înregistrate de mărcile Dodge și Chrysler, branduri locale ale grupului Stellantis, cu mașini produse în special în țările vecine, Mexic sau Canada și mai puțin în Europa. Dar impactul cel mai mare s-a resimțit la marca VW, care are și volume mari, iar procentul de 30% a însemnat vânzări mai mici cu 30.000 de vehicule, adică o gaură la venituri de aproximativ un miliard de dolari.

Pe întreg ansamblul pieței, vânzările s-au ridicat la 1,2 milioane de vehicule, scăderea fiind de 4,3%, prima din acest an, pe o piață care se afla în creștere înainte de introducerea acestor tarife majorate.

Pentru Donald Trump poate fi considerată o victorie de etapă, dacă prin această măsură a reușit să reducă importurile de automobile și de componente și să determine companiile să ia în calcul noi investiții în producția locală.

Prețurile medii din piața americană de automobile au crescut ușor dar vizibil, cu circa 1.400 de dolari, potrivit GlobalData, la o medie de peste 46.000 de dolari.

Related posts