Constructorul chinez BYD își intensifică rapid ofensiva pe piața europeană, punând bazele unei strategii de producție care se desfășoară pe două fronturi majore: Ungaria și Turcia. Această abordare duală nu doar că va dubla capacitatea de producție a companiei, dar o va ajuta și să navigheze printre tensiunile geopolitice și taxele impuse de Uniunea Europeană.
Ungaria: Poarta Electrică Inizială cu Dolphin Surf
Atenția s-a concentrat de mult timp asupra investiției BYD de la Szeged, Ungaria. Aici, producția este programată să demareze în curând, cu modelul electric de mici dimensiuni, Dolphin Surf.
Uzina din Ungaria va avea o capacitate inițială de 150.000 de vehicule pe an, cu planuri de extindere până la 300.000 de unități. Alegerea modelului Dolphin Surf nu este întâmplătoare; deși a fost lansat în Europa abia în primăvara acestui an, acesta a reușit să se poziționeze rapid pe locul al cincilea în clasamentul vânzărilor de mașini electrice de clasă mică. Mai mult, în septembrie, Dolphin Surf a urcat pe poziția a doua, fiind depășit doar de liderul pieței, Renault 5, un semn clar că decalajul față de producătorii europeni se diminuează rapid.
Turcia: Lovitura Hibridă și Avantajul Geopolitic
Adevărata lovitură strategică a BYD vine însă din Turcia. La doar un an după inaugurarea fabricii din Ungaria, BYD va deschide o a doua uzină în Turcia, programată să fie operațională până la finalul anului 2026. Această fabrică din provincia Manisa va avea, de asemenea, o capacitate inițială de 150.000 de unități, dublând astfel amprenta de producție a BYD în apropierea Europei.
Miza Turciei este însă mult mai mare decât simpla capacitate suplimentară. Asemeni strategiei Dacia – Renault din Maroc, producția din Turcia oferă un avantaj competitiv major:
- Evitarea Taxelor UE: Turcia, nefiind stat membru al UE, permite exportul în Blocul Comunitar fără a fi condiționată de taxele substanțiale impuse mașinilor BEV și PHEV importate direct din China.
- Flexibilitate Reglementară: Producția din Turcia permite companiei chineze să eludeze potențialele noi reglementări ale Comisiei Europene privind investițiile străine, pe fondul criticilor recente. Vicepreședintele Comisiei Europene, Stephane Sejourne, a declarat recent că este „inacceptabil” ca unii producători să asambleze mașini chinezești în UE cu componente și personal chinezesc, subliniind nevoia unor condiții pentru investițiile străine.
În acest context strategic, uzina din Turcia va asambla inițial modelul Seal U DM-i, un SUV hibrid plug-in (PHEV) de succes. Seal U DM-i a dominat deja piața europeană, devenind cel mai vândut PHEV în primele nouă luni ale anului, detronându-l pe Volkswagen Tiguan. Ulterior, este posibil ca în Turcia să fie produsă și o versiune PHEV a popularului model Atto 3.
BYD va investi aproximativ un miliard de dolari în această unitate din vestul Turciei, care va include și un centru de cercetare-dezvoltare, consolidându-și astfel poziția de forță pe viitorul continentului.